Vaše dotazy
1. Kolik sezení předpokládá psychosomatický problém?
Je to individuální. Někomu stačí jedna konzultace, jiný jich potřebuje více. Většinou ale počítám celkem do max 20 konzultací, přičemž průběžně hodnotíme s klientem vždy přínos pro klienta. Zbytečně nikdy neprodlužuji trvání terapie. Po 5 konzultacích se rozhodujeme s klientem zda pokračovat.
2. Jaká je úspěšnost?
To opravdu záleží na každém klientovi. Terapeut není opravář, ale spíše průvodce a klient a terapeut spolupracují na věcech, které klienta tíží. Úspěšnost tedy závisí od vzájemné spolupráce. Vymizení problému/obtíží je ale hodně maximalistický cíl. Někdy klienti považují za úspěch i zmírnění obtíží anebo přijetí jejich existence a získání jiné perspektivy. I to mohou být velmi důležité cíle.
3. Je možno hradit péči ze zdravotního pojištění?
Ne, bohužel. Neposkytuji zdravotní péči, ale službu podle živnostenského zákona. Se zdravotními pojišťovnami nespolupracuji.
4. Můžu péči ukončit kdykoliv?
Ano, můžete, a to bez udání důvodu.
5. Jak často je sezení?
Většinou 1x 7-14 dní. Pokud se jedná o tzv. udržovací setkávání, je většinou 1 x 3-6 měsíců.
6. Předepisujete i léky?
Ne, nepředepisuji. Jedná se o službu dle živnostenského zákona, nikoliv zdravotní péči. Psychosomatické konzultace nenahrazují zdravotní péči u odborníka- lékaře, kde léčíte somatické projevy vašich zdravotních obtíží, ale je doplněním celkové péče o Vás v rámci bio - psycho - sociálního modelu nemoci. To BIO léčí lékař ve zdravotnickém zařízení a PSYCHO - SOCIÁLNÍ složku nemoci probíráme spolu na konzultacích.
7. Informujete mého lékaře nebo někoho jiného?
Ne, nikoliv. Neinformuji nikoho a nikomu o Vás informace, jakékoliv, nesděluji. Ze sezení si dělám anonymizované poznámky pro svou potřebu. Žádnou zdravotní dokumentaci nevedu.
8. Jaký je rozdíl mezi psychoterapií a psychosomatikou?
Psychosomatika čerpá, co se týká nástrojů pro práci, hodně z psychoterapie. Proto odborníci na psychosomatiku mají za sebou některý z akreditovaných komplexních psychoterapeutických 5ti-a více letých výcviků. Ale navíc k tomu přidává medicínské znalosti o fungování těla, vzniku a průběhu onemocnění. Lépe tak dokáže cíleně se soustředit na vztah mezi konkrétní nemocí , patofyziologickým mechanismem jejího vzniku a na souvislosti s vnějším prostředím, prožíváním, osobnostním nastavením a událostmi v životě klienta.